Začiatky podnikania

Začiatky podnikania

Na podnikaní je najťažší jeho začiatok. Okrem odvahy pustiť sa do neznámeho teritória, naštartovať podnikanie vyžaduje aj počiatočný kapitál a ten nie je vždy k dispozícii.

Pred samotným začatím podnikania je potrebné si zvoliť právnu formu podnikania. Malí podnikatelia najčastejšie podnikajú ako fyzické osoby (živnostníci) alebo formou s.r.o. Zakladanie sro je pomerne zložité, dobré je využiť spoločnosti, ktoré sa na zakladanie sro špecializujú. Rozdiel medzi živnosťou a s.r.o. je najmä vo výške ručenia. S.r.o. ručí iba do výšky svojho kapitálu, fyzická osoba ručí celým svojim majetkom. Tieto fakty sú dôležité aj pri využívaní úverov. V prípadne exekúcie môže živnostník prísť o všetko, avšak s.r.o. príde iba o svoj základný kapitál.

Počiatočný kapitál sa väčšine získava formou pôžičiek. Online pôžičky poväčšinou nepatria medzi optimálne formy financovania úvodných nákladov začínajúceho podnikateľa. Ich úrokové miery sú privysoké. Ak je to možné, vždy je lepšie využiť služieb bánk. Tie sú však pomerne prísne k začínajúcim podnikateľom a väčšina zo žiadateľov je odmietnutá. Banky od žiadateľov pôžičiek pre podnikateľov žiadajú detailne vypracovaný podnikateľský plán. Banka následne tento plán posudzuje. Ak ho vyhodnotí ako potenciálne životaschopný, tak pôžičku pridelí. Ak banka zistí, že podnikateľský plán povedie k bankrotu podnikateľa, tak pôžičku zamietne.

Začínajúci podnikatelia by sa mali v prvom rade snažiť znižovať svoje úvodné náklady. Webhosting zdarma je príkladom, kde sa dá ušetriť. Hoci to často ide na úkor kvality, avšak nič nie je zadarmo, ani ušetrené peniaze. Efektívne narábanie s peniazmi je základ každej peniaze zarábajúcej aktivity. Začína to pri využívaní naozaj výhodných pôžičiek s výhodnou úrokovou mierou a končí to pri využívaní lacných vstupov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.